Новини

Чи повернеться свій до свого? Невеселі думки після Дня енергетика

Ціна газу – один із головних факторів у собівартості виробництва ізоляторів. А це означає, і в роботі Львівської ізоляторної компанії. Адже підприємство вимушене споживати щодня через технологічний процес, зупинити який неможливо, чималий обсяг кубометрів «блакитного палива». Енергетична криза відтак ударяє по компанії, яка з усіх сил намагається зберегти українське виробництво, робочі місця у Львові.

«Зростання ціни матеріалів, з яких робиться ізолятор – це скло, полімер, метал – змушує вдаватися до неординарних кроків. Додає турбот і газ, який стрімко піднявся у вартості… Собівартість ізолятора росте”, - розповідає заступник генерального директора ЛІКу з загальних питань Олексій Стадник. І додає: тим часом конкуренти заходять на нашу територію – а ми можемо втратити найважливіше: робочі місця для наших людей.

Заступник генерального директора ЛІКу з загальних питань Олексій Стадник

Ще один головний біль ЛІКу в умовах газової кризи – збереження сучасних технологій, які підприємство застосовує у виробництві. «Ми спілкуємося із технічними працівниками енергосистем Європи, Америки, Азії. Знаємо сучасні вимоги до ізоляторів. Готові працювати ще на стадії розробки проектів. Маємо кваліфікований персонал, який уміє виготовляти сучасну екологічно чисту продукцію. До речі, наш ізолятор виготовляється і планується під постійним контролем. До прикладу, діяльність лабораторії ЛІКу постійно сертифіковує Національна академія наук України (НАНУ). Сертифікати підтвердження якості нашої продукції від іноземних лабораторій та референс-листи від іноземних енергосистем щодо якості експлуатації наших ізоляторів – ще одне підтвердження того, що ЛІК на правильному шляху”, - говорить Олексій Стадник.

За цими фактами – не просто слова. А наполегливий рух вперед і досвід, отриманий під час роботи із численними замовленнями. Саме тому ЛІК впевнено почуває себе на міжнародному ринку. Втім, підприємство може приймати участь в розробках і в Україні – маємо великий науковий потенціал, сильні потужності для виробництва такої необхідної та ще й екологічно нешкідливої продукції. До прикладу, можемо забезпечити ізоляторами наші обленерго. Та чи в Україні цінують свого виробника?

На жаль, в представників ЛІКу складається часами враження, що якісна продукція в Україні не надто й потрібна… «Насамперед проглядається, що нема стратегічного плану розвитку енергетики. Остання криза показує: реконструкція енергетичних мереж – це завдання уже не нинішнього, а вчорашнього дня. Маючи такі потужності (є 4 АЕС, до прикладу), мусить бути збільшене виробництво електроенергії. Це дозволило б забезпечити українців власним енергетичним ресурсом – і так підтримало б енергетичну незалежність держави. Україна буде сильнішою і конкурентноздатною на ринку, якщо буде використовувати свій ресурс. А не стояти у черзі за тим, якого всі потребують» - пояснює заступник генерального директора ЛІКу з загальних питань Олексій Стадник.

Що ж до діяльності державних органів влади, то зараз як ніколи підтримка виробників у царині контролю за цінами для промисловості була би доречною як ніколи. Енергетичний ресурс – на власні державні потреби, наприклад виробникам. «Якби на виробництво перерозподілити ресурс газу і електроенергетики за українською ціною, а не європейськими, ми би посилили не тільки енергоефективність, не тільки прибуток у державу ішов би, але й економічне зростання було би більшим, а не повільним. І не реагували б ми так гостро на світові енергетичні кризи, маючи власні потужності», - аналізує заступник генерального директора ЛІКу з загальних питань Олексій Стадник.

Додамо, що Львівська ізоляторна компанія підтримала звернення до Кабінету міністрів та Верховної ради України. Генеральна директорка підприємства і водночас депутат Львівської міської ради Оксана Динік оприлюднила звернення до Камбіну і парламенту:

«Ситуація на ринках енергоресурсів України потребує термінових дій влади для захисту промисловості та економіки України. Часткова чи повна зупинка підприємств через вартість газу загрожує зменшенням відрахувань до державного та місцевих бюджетів, невиплатою заробітної плати працівникам, а якщо підприємства таки будуть працювати, їхня продукція значно подорожчає. Криза досягне піку в енергоємних галузях, що мають найбільшу частку енергоресурсів у собівартості продукції.

Це призведе не тільки до падіння наповнень бюджету та скорочення важливих для держави виробництв, але й до звільнення працівників, які будуть змушені покинути місце праці тимчасово або постійно.

Зараз українські товаровиробники вимушені реагувати на стрімке зростання ціни на природний газ. Як наслідок, відбудеться наступна хвиля зростання цін на кінцеву продукцію всіх українських виробників у всіх галузях. Тож зрештою пересічні українці будуть змушені сплатити за надзвичайне зростання вартості газу у кінцевій вартості продукції, що створить додаткову соціальну напругу в суспільстві.

Отож під загрозою не просто розвиток економіки, а й тисячі робочих місць, недозароблені прибутки, а отже – і несплачені податки.

На думку роботодавців регіону, уряд України мав би негайно оголосити надзвичайний стан на ринку енергоносіїв, відповідно до шостої статті закону про ринок газу, а також запровадити цілий комплекс заходів з підтримки промисловості. А саме:

  • прийняти постанову про визнання поточної ситуації на ринку природного газу кризовою ситуацією рівня надзвичайної ситуації (в розумінні статті 6 Закону України «Про ринок природного газу»);
  • визначити цілі, завдання та державні витрати на впровадження програми «Велике енергетичне будівництво», спрямованої на вжиття невідкладних заходів для забезпечення енергобезпеки та енергонезалежності України;
  • розробити та впровадити цільові програми підтримки компаній, зокрема шляхом надання їм антикризових кредитів, зменшення податків, тощо;
  • прийняти постанову Кабінету Міністрів України «Про реалізацію експериментального проекту щодо здійснення закупівель техніки галузі машинобудування з використанням нецінового критерію оцінки»;
  • збільшити та зробити пріоритетними видатки держави на енергомодернізацію та енергозбереження;
  • створити умови для укладання довгострокових договорів купівлі-продажу і постачання природного газу за паритетом ціни на власний видобуток;
  • створити цільовий фонд для формування компенсаторів ціни природного газу для промисловості на час дії кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації;
  • забезпечити заміщення природного газу як енергоресурсу для промисловості та виробників електричної енергії у разі наявності такої технологічної можливості у споживачів газу;
  • якнайшвидше вжити заходів щодо примусового збільшення обсягів видобутку природного газу в Україні;
  • вжити заходів для стимулювання інвестицій в об’єкти газової інфраструктури».

Працівники ЛІКу сподіваються: і далі зможуть розвиватися та підтримувати нашу країну якісною продукцією у себе вдома, у Львові. Зберегти ж потенціал такого унікального виробництва та сучасні технології – це завдання держави, яка має показати, як виглядає підтримка виробника у скрутні часи.


23.12.2021


← Повернутись до новин